Co może a czego nie komornik w 2019?

Przepisy dotyczące komorników od nowego roku uległy zmianie. Jak bardzo? Postaramy się przybliżyć dziś wszelkie istotne informacje dla osób, które mają problemy ze spłatą swoich długów. Dokładnie opowiemy o tym co komornicy mogą od nas wymagać, natomiast czego nie są prawnie zobowiązani nam zabierać. Jest to szczególnie ważna informacja w odniesieniu do wielu spraw związanych z nadużyciem komorniczym.

Co ciekawe to właśnie 2019 rok stał się rokiem obfitych zmian w zakresie pracy komorników. Od teraz komornicy pomimo swoich dość dużych możliwości, nie będą mogli zabierać nam sprzętów takich jak lodówka, pralka czy też mikrofalówka.

Nie zmienia się jednak podstawowa kwestia egzekucji komorniczej, czyli zajęcie części naszej wypłaty, zajęcie konta bankowego czy też innych form z których pozyskujemy przychody na nim. Pod tym względem komornik ma pełne prawo, choć i tutaj działa szereg ograniczeń i kwestii związanych z prawem, które nie pozwalają na nadużycia wobec osób związanych z konkretnym długiem.

Co komornik może zająć w 2019 roku?

Z pewnością dla wielu osób najważniejsze są konkrety, dlatego też takimi będziemy dziś odpowiadać. Wiele osób kieruje pytania o konkretne sprzęty które może zająć komornik. Poniżej przedstawiamy listę sprzętów które komornik MA PRAWO zająć nam w drodze egzekucyjnej dla swojego wierzyciela:

Telewizor, komputer, laptop, konsola, drukarka, telefon komórkowy, tablet, ekspres do kawy, DVD, sprzęt audio, meble, komplet wypoczynkowy, odtwarzacz wideo, okap, szafki, pianino, gramofon, maszynę do szycia, żyrandol, klimatyzator, krzesła w liczbie przewyższającą ilość osób zamieszkałych w danym miejscu, rower, słuchawki, kamera, aparat fotograficzny, zmywarkę, biżuterię lub zegarki.

Czego komornik nie może nam zająć w 2019 roku?

Jak widać liczba sprzętów jest całkiem spora. Czy jednak są jakieś sprzęty których nie może nam zabrać komornik? Zgadza się! Poniżej prezentujemy listę sprzętów o które komornik nie ma prawa się ubiegać.

Warto tutaj nadmienić że właśnie ta kwestia uległa zmianie od 1 stycznia 2019 roku, albowiem do tej pory komornik mógł się starać o szereg sprzętów, które zostaną przez nas umieszczone poniżej. Są to jednak sprzęty codziennego użytku, które zostały wyłączone z zakresu sprzętów możliwych do odbioru dzięki nowelizacji prawa.

Od stycznia 2019 roku komornik nie może zabrać nam sprzętów takich jak:

Lodówka, pralka, odkurzacz, piekarnik, kuchenka mikrofalowa, płyta grzewcza, łóżko, stół i krzesła dla osób w ilości zameldowanej w miejscu zamieszkania, podstawowych źródeł światła.

Nie jest to wiele, jednakże do tej pory prawo było bardzo restrykcyjne wobec dłużników, skutkiem czego ludzie po wizycie komornika byli pozbawiani podstawowych sprzętów do codziennego funkcjonowania. Na całe szczęście sytuacja uległa zmianie, dzięki czemu mamy pewność iż sprzętów codziennego użytku w gospodarstwie domowym oddawać nie musimy.

Wpływy na konto których komornik nie może nam zabrać

Kolejną kwestią będą konkretne wpływy o które komornik nie może się ubiegać. Są one chronione z uwagi na tytuł z jakiego zostały nam przyznane i przeznaczenie do jakiego zostały skierowane.

-Alimenty

– Świadczenia wypłacane na rodzinę

– Dodatki rodzinne, porodowe, dla sierot

– Zasiłki dla opiekunów

– Świadczenia uzyskiwane w ramach pomocy społecznej

– Świadczenia wychowawcze i integralne

Jak widać lista jest całkiem pokaźna, jednakże wszystkie z wyżej opisanych wpływów są skierowane na konkretny cel, który musi być przez nas realizowany. Skutkiem tego, komornicy nie mają prawa egzekwować pieniędzy wynikających właśnie z powyższych tytułów nam przyznanych.

Podsumowanie

Nowelizacja ustawy związanej z komornikami i ich pracą zmieniła się wreszcie na plus. Jak widać prawo dojrzewa do dzisiejszych czasów i staje się zgodne z dzisiejszymi warunkami życia dłużników. Jak widać również i osoby zadłużone mają swoje prawa i są przez nie chronieni. W niektórych przypadkach trwało to kilka lat, jednakże ważny jest efekt końcowy.

Warto wiedzieć co wchodzi w skład naszych obowiązków wobec komornika, natomiast czego komornik nie może nam prawnie odebrać. Pełna wiedza to klucz do nielegalnych praktyk i nadużyć których to komornicy potrafili się dopuszczać w minionych latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.