Jak działają biura informacji kredytowej?

BIK, czyli biuro informacji kredytowej to organ, który ma na celu weryfikację klientów banków, którzy chcą otrzymać kredyt gotówkowy. Organ został powołany w myśl przepisów prawnych, mających na celu poznanie wszystkich zobowiązań kredytobiorcy, jego opóźnień bądź toczonych postępowań wynikających z braku płatności wobec danego zobowiązania kredytowego lub pożyczkowego.

Działalność BIK nie jest jednak wyłącznie na rzecz banków, albowiem BIK ma także ważną rolę dla samych osób prywatnych. Dzięki niemu również jako osoby prywatne możemy zasięgać informacji na temat naszej sytuacji, oraz odnośnie naszych zobowiązań wobec dowolnych banków lub firm pozabankowych.

BIK – jak działa i jakie informacje przekazuje bankom?

Biuro informacji kredytowej za zadanie ma pozyskiwać i gromadzić wszelkie informacje na temat naszych zobowiązań finansowych. Uwzględniane są w tym wszystkim wszelkie umowy na mocy której spłacamy raty wobec kredytów lub pożyczek dostępnych na rynku. Nie wliczane w to natomiast są koszty typu rachunki, alimenty lub podobne (jest to oddzielna kategoria płatności, która nie podlega pod BIK).

BIK ma za zadanie gromadzić i przekazywać wszystkie powyższe dane. Wykonuje to wyłącznie na żądanie banku, które musi być poparte naszą zgodą. Udzielenie zgody odbywa się poprzez akceptacje warunków umowy kredytowej, lub przy pomocy oddzielnego zezwolenia, które będzie nam jawnie przedstawione i to my decydujemy czy BIK będzie mógł być sprawdzony przez dany bank. Jeśli nie wyrażamy zgody na sprawdzenie naszego statusu BIK, musimy liczyć się z tym, że kredyt może zostać z góry odrzucony przez dany bank.

Dlaczego banki tak bardzo chcą sprawdzać BIK? Odpowiedź jest bardzo prosta. BIK określa to, czy nie jesteśmy w żadnej sprawie uznani jako dłużnik. Jeśli zalegamy z długiem, bank od razu weryfikuję informację na temat naszego długu, jego kwoty i długości naszych zaległości wobec danego podmiotu.

Dlaczego BIK jest ważny z perspektywy osoby prywatnej?

Biuro informacji kredytowej nie działa wyłącznie na korzyść banków, które mogą pozyskać o nas nieprzychylne informacje. Oprócz tej kwestii są także istotne przesłanki dla których warto jest wejść na stronę BIK-u i założyć tam konto.

Odnośnie wspomnianych długów wobec różnych firm, często jest tak że nie wiemy o tym, że dane zobowiązanie zostało zaciągnięte. Zostało bowiem zaciągnięte w wyniku oszustwa na nas, jako na nieświadomego słupa.

Praktyka ta staje się coraz częściej stosowana w naszym kraju, dlatego też coraz bardziej wymaga naszej realnej uwagi i działań. Jak walczyć z nieuczciwymi praktykami na naszym rynku? Właśnie tutaj z pomocą przychodzi nam sam BIK.

Na stronie internetowej BIK możemy założyć swoje własne konto użytkownika. Posłuży nam ono po to, aby móc rejestrować nasze aktualne zobowiązania kredytowe. Oznacza to tyle, że możemy sprawdzać jakie aktualnie zobowiązania mamy formalnie zawarte i jakie są widoczne w BIK.

Co więcej, możemy zamówić sobie specjalny alert, który będzie źródłem informacji w momencie, kiedy do BIK wpłynie zarówno próba sprawdzenia naszej historii kredytowej, jak i w momencie, kiedy BIK zarejestruje nowe zobowiązanie kredytowe.

Jeśli nie będzie ono naszym prawdziwym zobowiązaniem, mamy bardzo szybki czas na reakcję, która przełoży się na nie naliczanie dużych kwot wynikających z zalegania w danym banku, lub u konkretnego pożyczkodawcy.

W dobie dużej ilości bezprawnie udostępnianych pożyczek na osoby trzecie ochrona tego typu jest na wagę złota o czym przekonało się wiele osób, które padły ofiarami wielkich oszustw i problemów sięgających setek tysięcy złotych wynikających z aktywnie rosnących długów.

Jak widać BIK jest narzędziem które może nas chronić i które daje nam pewnego rodzaju bezpieczeństwo.

Dlaczego nie zalegać w BIK?

Zaleganie w BIK to kolejny bardzo trudny temat. Jeśli trafimy do BIK w momencie kiedy nie byliśmy w stanie dotrzymać umowy kredytowej lub pożyczkowej pamiętać należy że informacja o nas będzie ciągnąć się latami.

Problem rodzi się w momencie, kiedy jesteśmy zainteresowani o wiele większym zobowiązaniem finansowym i wtedy, kiedy właśnie przez BIK nie możemy zaciągnąć przykładowo kredytu na mieszkanie.

Warto o tym pamiętać i dbać o brak historii w BIK, aby móc realizować swoje plany na przyszość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.