Jak liczona jest zdolność kredytowa?

Kwestia zdolności to ważna kwestia ze strony klienta. Od niej zależy bowiem, czy dostaniemy kredyt którym jesteśmy zainteresowani. Na okres zdolności kredytowej składa się kilka czynników o których dziś opowiemy, albowiem dla niektórych ofert kredytowych szczegóły mogą mieć istotne znaczenie. Jakie warunki musimy spełnić aby otrzymać każdy kredyt? Dowiecie się tego Państwo już za chwilę!

Zdolność kredytowa to nic innego jak nasz limit kredytowy, który udziela bank każdej osobie. Jest on indywidualnie zależy od zarobków, formy naszej umowy i zobowiązań miesięcznych. Proste, prawda? Omówiliśmy tutaj podstawowe elementy które brane są pod uwagę podczas udzielania nam kredytów, jednakże finalnie to analitycy finansowi sprawdzają dokładnie naszą sytuację i decydują o faktycznym udzieleniu kredytu.

Najważniejsze aspekty brane pod uwagę podczas sprawdzania zdolności finansowych:

Zarobki wynikające z naszej pracy – specjalnie napisałem „pracy” ponieważ właściciele firm jednoosobowych i nie tylko także chętnie korzystają z kredytów i w większości wypadków w mikro firmach sytuacja udzielenia kredytu jest bardzo podoba.

Warto przy tej okazji nadmienić iż zarobki są brane kompletnie inaczej przy różnych umowach. Jeśli mamy umowę o pracę i zarabiamy przykładowo 3 tysiące złotych na rękę, inaczej będzie traktowana osoba prowadząca działalność i uzyskująca takie same przychody.

Dlaczego tak się dzieje? Bank dla przedsiębiorcy zawsze określi mniejsze ryzyko, pomimo faktu iż często przedsiębiorcy notują gorsze miesiące, co finalnie nie przekłada się na decyzję banków. Jeśli przedsiębiorca prowadzi swój biznes samodzielnie, z góry traktowany jest lepiej w większości banków.

Jak widać kwota naszych zarobków może być taka, jednakże banki oceniają inaczej ryzyko i zdolności w wypadku tych samych kwot mogą się różnić w zależności od danego banku.

Forma zatrudnienia – jeśli jesteśmy już przy tym temacie, warto jest go wyjaśnić do końca. Jak już zostało wspomniane, forma zatrudnienia może mieć duże znaczenie podczas decyzji kredytowej. Jeśli mamy umowę o dzieło lub zlecenie, w większości wypadków nie możemy liczyć na jakiekolwiek kredyty.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem w wypadku kredytów jest umowa o pracę. Mając umowę o pracę na określonych warunkach (długość zatrudnienia) możemy starać się o większość potrzebnych nam kredytów. Oczywiście zdolność będzie zależna tutaj od podstawy naszego zatrudnienia, czyli kwoty którą miesięcznie zarabiamy. Jeśli jednak zarabiamy dużo natomiast nasza umowa kończy się w niedługim czasie, bank może nie chcieć udzielić nam kredytu.

Najłatwiej mają osoby z własną działalnością gospodarczą. O ile nie prowadzimy interesów zaledwie miesiąc lub dwa, o kredyt powinno być dla nas bardzo łatwo. Banki lubią przedsiębiorców i chętnie pożyczają firmom, co przekłada się na łatwość uzyskania kredytu.

Czas trwania umowy – jeden z najważniejszych czynników odnośnie powodzenia uzyskania kredytu to czas trwania naszej umowy (w wypadku zatrudnienia).

Czynnik istotny, ponieważ jeśli nasza umowa dopiero się zaczęła, lub kończy się za chwilę, bank może nie uznać jej ze względu na brak wiedzy odnośnie tego, czy zostanie ona przedłużona. Czy możemy jakoś bank do tego przekonać? Niestety nie, skutkiem czego jeśli nasz kredyt jest odrzucony a my mamy świadomość bliskiego końca naszej umowy, często mamy winowajcę odnośnie negatywnej decyzji kredytowej.

Jaką umowę więc najlepiej mieć? Oczywiście umowę na czas nieokreślony, albowiem ona będzie dla nas dostępem do wszystkich kategorii kredytowych (tyczy się to szczególnie kredytów na mieszkanie, lub inne wysokie kredyty). Często jednak banki także przy małych kwotach kredytów wymagają umowy o pracę na czas nieokreślony, ponieważ jest ona dla banku najważniejszym czynnikiem obok kwoty którą zarabiamy.

Co ciekawe także i przedsiębiorcy mogą mieć problemy, jeśli ich firma dopiero została założona. Niestety ale w ciągu pierwszego roku działania naszej firmy, banki często wymagają odpowiedniego ubezpieczenia kredytu. Owszem, sam kredyt przy ładnych dochodach dostaniemy, jednakże aby uzyskać kredyt, często musimy zawierać w umowie także ubezpieczenie na nasze zobowiązanie finansowe.

Jak widać starając się o kredyt będziemy musieli patrzeć na kilka istotnych kwestii. Pomimo wszystko, jeśli wiemy iż są one u nas dopilnowane, mamy spokojną głowę o uzyskanie kredytów w większości Polskich banków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.