Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Sytuacja związana z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej często jest nam kompletnie obca. Nie wiemy jak rozpocząć proces, a także często wydaje się nam to bardzo trudne i skomplikowane w praktyce.

Na całe szczęście proces jakim jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej w naszym kraju jest dość prosty i może on być wykonany w kilku prostych krokach.

Cały proces rozpoczyna się od złożenia stosownego wniosku w sądzie. Będzie on podstawą do rozpatrzenia naszej prośby, choć należy pamiętać że tylko dobrze uzasadniony wniosek zostanie rozpatrzony na naszą korzyść. Co powinien zawierać taki wniosek?

Z pewnością pełny, jasny i klarowny zakres wszelkich informacji odnośnie stanu finansowego konsumenta w momencie zaciągnięcia odpowiedniego zobowiązania. Ważne jest, aby odpowiednio uzasadnić fakt, iż mieliśmy pełną możliwość ku temu, aby zaciągnąć nasze zobowiązanie, natomiast nasza perspektywa spłaty była jak najbardziej oczywista.

Kolejnym elementem na który musimy patrzeć w zakresie składania wniosku o upadłość konsumencką jest to, jak zarządzaliśmy firmą, jej obrotami, jej finansami. Jeśli sąd dopatrzy się rażącego niedbalstwa, wtedy nasz wniosek o upadłość konsumencką zostanie najzwyczajniej odrzucony.

Przykładem pozytywnego rozpatrzenia wniosku o upadłość jest przykładowa sytuacja: „W momencie zaciągnięcia zobowiązania zarabialiśmy 10 tysięcy złotych z naszego źródła dochodu. Niestety po jakimś czasie straciliśmy owe źródło dochodu i nie byliśmy w stanie znaleźć pracy na podobnym pułapie, np. przez wąski rynek w naszej specjalizacji lub konkretnym zawodzie”.

Co robić, kiedy mamy już wniosek?

Mając odpowiedni wniosek kierujemy się do sądu. W sądzie czeka nas opłata w formie 30zł za rozpatrzenie naszego wniosku, jednakże jeśli sytuacja danej osoby jest naprawdę bardzo tragiczna, możemy ubiegać się o zwolnienie z tych kosztów. Następnie pozostaje nam czekać na rozpatrzenie i decyzję sądu w naszej sprawie.

Sąd uznał wniosek za zasadny…

Kiedy sąd przychylił się do naszego wniosku pozostaje wykaz całego naszego majątku dla sądu oraz jego spieniężenie przez sąd. Następnym krokiem będzie ustalenie planu spłaty według możliwości dłużnika. Sąd zawsze bierze pod uwagę wszelkie czynniki, skutkiem czego przyznany nam plan ratalny ma dać także możliwość normalnego życia.

Jeśli jednak nasza sytuacja jest skrajna, sąd jedynie spienięży nasz dług i nie będzie egzekwować jakiegokolwiek planu ratalnego. Sąd ma prawo w przypadkach wyjątkowych na umorzenie naszego długu, tak więc jeśli nie mamy żadnego źródła dochodu, najprawdopodobniej taka decyzja zostanie podjęta.

Uzyskując decyzję o upadłości konsumenckiej otrzymujemy także umorzenia we wszelkich postepowaniach toczących się w naszej sprawie. Oznacza to, że wszelkie postępowania egzekucyjne dobiegają końca. W tej sprawie należy jednak pamiętać o tym, że w momencie kiedy są prowadzone przeciwko nam działania, sam wniosek nie wystarczy. Sąd musi się przychylić do naszego wniosku i wydać decyzję. Dopiero po wydanej decyzji jesteśmy wolni od komorników i wszelkich działań przez nich podejmowanych. W trakcie toczenia się naszego postepowania niestety komornicy nadal mają czynne prawo do działania w sprawie swoich klientów.

Reasumując

Jak pisaliśmy na wstępie proces samego zgłoszenia upadłości konsumenckiej nie jest skomplikowany. Trwa on także niezbyt długo, jednakże jego losy zależne są od naszego argumentowania a także stanu faktycznego, jeśli chodzi o nasz indywidualny przypadek, który będzie rozpatrzony przez sąd.

Musimy mieć świadomość tego, że upadłość konsumencka nie jest przyznawana każdemu i nie każdy będzie mógł z niej skorzystać. W niektórych przypadkach staranie się o taki wniosek może nam jeszcze bardziej skomplikować sytuację, jeśli sąd dopatrzy się naszej winy w kwestii rażącej niedbałości.

Jeśli jednak jesteśmy pewni swojego i uważamy że upadłość konsumencka w naszym indywidualnym wypadku należy się, powinniśmy jak najszybciej skompletować wniosek i skierować go do sądu. Pozwoli nam to na szybką reakcję i uwolnienie się od działań komorniczych w wypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.