Jak wyjść z zadłużenia?

W dniu dzisiejszym poruszymy temat zadłużenia. Temat niezbyt miły i niezbyt chętnie omawiany, jednakże w momencie kiedy popadamy w pierwsze długi warto już wtedy sprawdzić co możemy zrobić, aby pomóc sobie w trudnej sytuacji.

W kwestii długów wszystko zależy od nas i to kiedy przerwiemy złą passę będzie także zależeć wyłącznie od nas samych. Na sam start będzie potrzebna nam dawka dobrego nastawienia i dużo wytrwałości którą następnie będziemy przekuwać we własny sukces finansowy. Jak tego dokonać? Postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania już za moment.

Jak skutecznie wyjść z długów?

Na samym początku musimy dobrze zrozumieć sytuację w której się znajdujemy. Wielu z nas popada w długi ze względu na to, iż wydaje się nam, że kontrolujemy sytuację. Owszem, pewność siebie i determinacja to bardzo dobre cechy, jednak jeśli jesteśmy już w sytuacji bez własnych środków i musimy korzystać z zewnętrznych źródeł finansowy na procent, wtedy nasze nastawienie musi się zmienić.

Pogodzenie się z trudną sytuacją i szukanie odpowiednich dróg wyjścia to jedno. Im szybciej uzmysłowimy sobie jak bardzo poważna sytuacja, tym lepiej. Wszystko ze względu na długi, które bardzo szybko rosną i bardzo szybko zaczynają topić nasz okręt.

Brak przepustowości finansowej odczuwa się szybko i w tym momencie musimy coraz więcej naszych potrzeb realizować pożyczając. Pierw pożyczamy na nasze potrzeby, potem na domykanie kolejnych pożyczek, które braliśmy wcześniej.

Najskuteczniejszym elementem jest przerwanie całej spirali. Spłata pierwszego długu mocno nam pomoże, ponieważ będzie to cegiełka która pozwoli nam mieć mniejsze potrzeby miesięczne w każdym kolejnym miesiącu. Jeśli mamy nawet małe pożyczki wśród znajomych lub w innych miejscach, warto zacząć od nich, aby powoli, małymi kroczkami iść w stronę niezależności finansowej.

Doradcy finansowi – również istotne osoby.

Jak wiadomo istnieją specjalne instytucje i fundacje które zajmują się analizą naszych długów i wyszukiwaniem odpowiednich rozwiązań, lub produktów finansowych które zmniejszą nasze miesięczne koszty życia na kredycie. Chcemy czy nie, czasem najlepszym rozwiązaniem jest po prostu porada wśród osób, które doskonale znają się na temacie i mogą wyciągnąć do nas pomocną dłoń.

Doradca finansowy pomoże nam znaleźć odpowiednie wyjście w wypadku każdego zadłużenia. Jest to także pomocna osoba w kwestii negocjacji z firmami które zaoferowały nam wcześniej swoje produkty finansowe. Wiele ciekawych wątków i rozwiązań znajdziemy właśnie u osób, które na co dzień zajmują się długami  ludzi i mają świetne pojęcie na temat dostępnych na rynku opcji.

Własna ciężka praca

Kiedy już popadamy w długi i chcemy z nich wyjść, wiele zależy od naszej determinacji. Najprościej jest usiąść i załamać ręce, jednakże takie rozwiązanie nie przyniesie nam żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie, będzie ono potęgować w nas bardzo złe podejście i poczucie bezradności. Takiego musimy się jednak pozbyć, ponieważ ludzie wokół są w stanie zaoferować nam prace lub konkretne zadania dzięki którym zarobimy, lub dorobimy mając już własną, bezpośrednią pracę.

Optymalizacja kosztów życia

Jeśli sami chcemy podjąć drogę do naszej niezależności finansowej warto będzie odpowiednio policzyć koszty naszego życia. Ważna będzie analiza wydatków w oparciu o wszelkie rachunki i zobowiązania finansowe. Jeśli mamy rzeczy które są w kategorii opcjonalnej to warto z nich zrezygnować i od razu przerzucić uzyskane środki na spłatę naszych długów.

Jeżeli mamy pożyczki to warto od nich zacząć, albowiem kredyt będzie nam spłacić trudno. Jeśli jednak pozbędziemy się mniejszej pożyczki, to kolejne środki które szły by właśnie na ten produkt, możemy przekierować na spłatę większego zobowiązania finansowego.

Podsumowanie – idź małymi krokami, ciesz się z rzeczy małych.

Jeśli już popadłeś w długi to droga wyjścia będzie dłuższa niż ciemny tunel w który weszliśmy. Pomimo wszystko z każdego tunelu jest jakieś wyjście. Twoim jest droga oparta na małych krokach zaczynając od spłacania najmniejszych kwot, na które się zapożyczyliśmy. Kroki będą pomniejszać się o odsetki naszych zobowiązań, jednakże kiedy spłacimy pierwszą pożyczkę lub kredyt to będziemy wiedzieli, że kroki są jak najbardziej możliwe do zrealizowania a droga będzie miała swój szczęśliwy koniec!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.