Pożyczki pod zastaw – czym są?

Pożyczki pod zastaw – czym są?

Pożyczki pod zastaw. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał ten termin. Pożyczki pod zastaw to pewien rodzaj zobowiązania finansowego, w wyniku którego przekazujemy odpowiedni podmiot, który może zostać przejęty przez pożyczkodawcę w sytuacji, kiedy pożyczkobiorca nie będzie spłacał tejże pożyczki.

Ten rodzaj pożyczki to dobra alternatywa dla tej części społeczeństwa, która nie może liczyć na oferty finansowania danego celu z banku, np. w celu zakupu mieszkania czy samochodu.

Pożyczka pod zastaw korzysta z ograniczonego prawa rzeczowego.

Zastaw jest rzadko stosowany jako rodzaj zabezpieczeń spłaty kredytów i pożyczek, najczęściej stosowany w umowach z pozabankowymi firmami pożyczkowymi. Mimo że jest to jedna z najrzadziej stosowanych form zabezpieczeń, to jednak jedna z najbardziej znanych!

Na czym polega pożyczka pod zastaw?

Gdybyśmy mieli w jednym zdaniu streścić, czym są pożyczki pod zastaw, to ujęlibyśmy to tak. Gdy zdecydujemy się na taki rodzaj pożyczki, oddajemy dany przedmiot w zastaw (np. samochód, rower, telefon komórkowy, papiery wartościowe, biżuteria), w zamian otrzymujemy uzgodnioną wcześniej kwotę pieniędzy. Oczywiście wszystko spisywane jest pod odpowiednią umowę.

Zapewne zastanawiacie się, co się stanie, kiedy nie spłacimy pożyczki w terminie i na odwrót? W sytuacji, kiedy pożyczka nie zostanie spłacona w terminie, dana rzecz zostawiona pod zastaw zostaje własnością firmy (czy też osoby, w zależności od tego, kto udzielił nam pożyczki). Jednak jeśli wywiążemy się z umowy i pożyczka zostanie w całości oraz w terminie spłacona, wtedy też rzecz zostawiona pod zastaw wraca do nas.

Atuty pożyczek pod zastaw

Ten rodzaj pożyczek odznacza się także kilkoma atutami, do których teraz przejdziemy. Do zalet pożyczek pod zastaw należą m.in.:

  • zdecydowanie niższe oprocentowanie,
  • wyraźnie wyższa maksymalna kwota kredytu,
  • dłuższy okres spłaty.

Ryzyko związane z pożyczkami pod zastaw

Omijając ryzyko związane z tym, że nie damy rady spłacić pożyczki, istnieją także inne czynniki zagrożenia. Z całą pewnością powinniśmy, a nawet musimy wystrzegać się pożyczek ze słupa, które rozmieszczone są na każdym kroku, w każdym możliwym miejscu. Powód? Często, a nawet bardzo często kryją się za nimi nielojalni pożyczkodawcy, którzy mogą próbować nas oszukać, np. wyłudzić naszą własność. Konsekwencją takiej sytuacji mogą być trudne do uregulowania długi. Dlatego konieczne jest sprawdzenie usługodawcy, nawet jako pierwszy krok, ponieważ wszystko zależy od niego. Wszystkie te działania mogą działać jedynie na naszą korzyść, dlatego warto pamiętać o tych kilku, a jakże ważnych zasadach.

Gdzie i ile – czyli gdzie możemy uzyskać oraz na jaką kwotę pożyczkę pod zastaw

Najczęściej tego typu pożyczki oferowane są w lombardach. Bardzo znana dzisiaj forma uzyskania jakiejś kwoty pieniędzy, kiedy pilnie jej potrzebujemy. W tego typu miejscach najczęściej pod zastaw zostawiamy telefony komórkowe, laptopy, aparaty fotograficzne. W przypadku braku spłaty takiej pożyczki pod zastaw, Lombard wystawia na sprzedaż te przedmioty, które nie zostały spłacone przez klienta, czyli pożyczkobiorcę.

Kwota, jaką możemy uzyskać za daną rzecz, jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od jakości tego przedmiotu czy po prostu jego wartości. Należy pamiętać o tym, że nie otrzymamy pożyczki równej wartości danego przedmiotu zastawu. Lombardy dokonują indywidualnych wycen, ale zazwyczaj jest to połowa wartości danej rzeczy, dlatego też w przypadku nie spłaty pożyczki pożyczkobiorca może być dużo stratny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.